POROD

             Několik dní před porodem mnohé feny odmítají potravu a chtějí často močit. Hmotnost feny bývá před vrhem 120 - 125%, po vrhu 105 - 100% její normální hmotnosti. Přírůstek však nesouvisí s počtem štěňat. Většinou mívají prvorodičky a starší feny málopočetné vrhy.
             Od 55. dne, ale nejpozději od 58. dne, bychom měli feně měřit teplotu (2x - 3x denně). Nejčastěji bývá teplota 38,2 až 38,4 C a klesne 2 až 3 dny před porodem, vlivem účinku hormonu estrogenu na 36 C. Při zjištění takto nízké teploty bychom měli měřit každé 3 hodiny, abychom zjistili pokles, který dosáhne 24 až 48 hodin před porodem. Když se teplota začne (vlivem vyplavovaného progesteronu) zvyšovat např. z 35,6 na 38,0 C, můžeme počítat v nejbližších 6 hodinách se začátkem porodu.
             Několik hodin před porodem ochabne vagína a hrdlo dělohy vylučuje krvavý hlen. V posledních hodinách před porodem začíná fena nepokojně hrabat. Začíná silně dýchat, když nastanou bolesti, které mají rozšířit porodní cesty. Tento stav může trvat 2 - 5 hodin. Fena je nepokojná a stále se otáčí na svoji zadní část, očichává ji a olizuje. Bolesti jsou stále silnější a objevují se stále v kratších intervalech. V tomto čase putují štěňata z děložních rohů přes její hrdlo do pochvy. Když konečně tlakovými bolestmi nebo olizováním feny pukne vnější plodová blána, přichází s tmavozeleným hlenem a plodovou vodou přes kluzké porodní cesty štěně z těla matky.
             Nenastanou-li stahy nejpozději do dvou hodin po prvním zeleném výtoku nebo po odtoku plodové vody a nebo se po 2 - 3 hodinách s tlakovými bolestmi nenarodí štěně, je třeba okamžitě volat veterináře.
             Když fena vytlačí štěně, rozkouše obal, štěně olíže a překousne pupeční šňůru. Je třeba dát pozor, aby fena ve své horlivosti nenechala štěně při očišťování plápolat na pupeční šňůře ve vzduchu, neboť je nebezpečí poškození břišní stěny štěněte (pupeční kýla). Nepřekousne-li fena pupeční šňůru sama, musíme sami převzít úlohu feny a šňůru přerušit.
             Nejprve zmáčkneme pupeční šňůru mezi prsty, abychom přerušili tok krve, potom buď nehty nebo nůžkami šňůru přerušíme. Pokud pahýl krvácí, podvážeme 2 - 3 mm od bříška nití. Konec pupeční šňůry namočíme do dezinfekce.
             Fena vydatným lízáním povzbudí u štěněte dýchání. Silným třením ručníkem (froté) se mnohé štěně, které vypadá, že je mrtvé, probudí k životu. Plodový koláč (placenta) tmavozelený až modrozelený, fena většinou ihned sežere. Placenta obsahuje hodně proteinu, vitamínů, hormonů a železa. Nedoporučuje se nechat fenu všechna lůžka pozřít, protože způsobují úporné průjmy a vitamíny lze nahradit jinak.
             Jestliže je pauza mezi štěňaty delší, doporučuje se vzít fenu na vodítko a jít s ní ven, aby se mohla vyvenčit. Pohybem feny se se štěňata, která jsou dosud v horních rozích dělohy sesunou dolů k děložnímu hrdlu a tím se urychlí porod. Délka porodu bývá individuální. Štěňata po narození vážíme, případně označíme, abychom mohli sledovat, jak které štěně prospívá. Velikost štěňat závisí, podle Hanse Raebera, pravděpodobně od povrchu a vývoje placenty, která je odpovědná za výživu štěňat v období nitroděložního vývoje. U velkých psů je normální, že rodí velký počet štěňat a chovatel musí vybrat nejkvalitnějšího jedince. (Pro zajímavost - zákon o týrání zvířat zakazuje utratit zdravé jedince, ale vyberte např. u dalmatina nejkvalitnějšího jedince, když je geneticky možné, že na první pohled kvalitní štěně se projeví ve věku cca tří týdnů jako hluché nebo má jedno nebo obě oči modré.)
             Po ukončení porodu by měl každý chovatel nechat fenu prohlédnout veterinářem, zda v děloze nezůstalo štěně, ev. neporozená placenta. Hrozí nebezpečí otravy krve a rychlého úhynu feny.
             Jestliže nemůže fena z jakéhokoli důvodu kojit štěňata, musíme opět tuto úlohu převzít a krmit je první dva a tři dny každé 2 hodiny, po 8 dnech každé 3 hodiny a od 14 dnů věku každé 4 hodiny. Protože fena líže štěňata na břichu, análním otvoru a pohlavním ústrojí (podporuje tím vyprazdňování, neboť novorozená štěňata tuto schopnost nemají až do věku téměř tří týdnů), musí tuto stimulační úlohu převzít člověk při odchovu bez matky, případně schopná toto zastat sama. Provádíme kouskem vaty nebo měkkým hadříkem namočeným do teplé vody a třeme zadeček, přirození a bříško, čímž napodobujeme masírující jazyk, do té doby, než se štěně vyprázdní.
             Dnes existují na trhu přípravky, které plně nahrazují mateřské mléko a které by měl mít chovatel pro jistotu před porodem doma připravené. (Dobře uměle uměle odchovaná štěňata nemají žádný handicap oproti štěňatům odchovaným u matky.) Některé feny mívají mléko 4 - 5 dní před porodem, některé až v průběhu porodu. Někdy se objeví mléko až po porodu. Feny často 24 - 36 hodin po porodu nežerou, nanejvýš se napijí čerstvé vody nebo mléka. Několik dní po porodu (až 10 dní) má fena tmavozelený výtok, lehce zvýšenou teplotu a černý průjem (po požití placent). Jakmile teplota stoupne na 39,4 C a fena se stává apatickou, je nutné ihned vyhledat veterináře.
             V prvních dnech po porodu je třeba omezit návštěvy, aby se snížilo riziko infekce a zabránilo se vyrušování feny.
             Po každé vycházce by se měly feně omýt struky teplou vodou, fena také ztrácí po porodu mnohem více srsti, zejména na břiše, proto je důležitá pravidelná péče.
Vyhledala a zpracovala:
Irena Rohrbachová
("Klubový zpravodaj
Dalmatin klubu 1-2000")