Když se vajíčka oplodní, ve většině případů mění fena v dalších dnech a týdnech své chování. Většinou je žádostivá pozornosti, neustále hledá blízkost lidí a je mimořádně žárlivá. Je třeba zachovat denní procházky, avšak vyvarovat se divokým hrám a skokům. Před termínem vrhu, nejpozději od 55. dne, by si měla fena zvykat na svoje porodní místo, aby při porodu nedávala přednost svému obvyklému ležení. Porodní místo by mělo být chráněno před chladem a průvanem. Velikost porodního místa by měla být půldruhé výšky x půldruhé délky feny. Na podlaze by měla být deka nebo jiná podložka, kterou je možno prát a dezinfikovat. Když se štěňata narodí v chladném ročním období, je třeba zavěsit infračervenou lampu na ohřívání, nebo použít elektrickou dečku pod štěňata (pozor na promočení).
Až od 4. či 5. týdne březosti se dá poznat, že bradavky jsou větší a tělo se v oblasti zadních žeber pomalu zaobluje. Od poloviny březosti může mít fena jasný hlenovitý výtok. Fenu je třeba před krytím odčervit a očkovat.
Doba březosti trvá 58 - 65 dní. Může však být až 70 dní. Vysoce březí fena odmítá přibližně 10 dní před porodem dlouhé procházky, proto je lepší podnikat vícekrát denně krátké, desetiminutové procházky.
Asi 2 - 3 dny před porodem feně vpadnou zřetelně slabiny, vypadá štíhleji a bederní kosti vypadají špičatější. Uvolněný hormon relaxin ovlivňuje ochabnutí pánevních vazů.