CANISTERAPIE

             je využití psa při léčbě různých tělesných a duševních poruch. Pomocí canisterapie je možné zlepšit psychickou pohodu, komunikační schopnosti i citové prožívání u malých dětí, adolescentů i dospělých.

CANISTERAPEUTICKÁ SPOLEČNOST

Zkušební řád testování psů pro canisterapii

1. Setkání s rozhodčím
Psovod se psem přistoupí k rozhodčímu (malý pejsek může být nesen) a chvíli si povídají.
Pak se rozhodčí zeptá psovoda, zda si může psa pohladit. Na to psa hladí, zkontroluje jeho nohy, něžně se dotkne jeho hlavy, uší, přejede prsty po srsti.
Sleduje reakci psa. Pokud pes vycení zuby, zavrčí nebo se ožene či kousne, je diskvalifikován.
***
Proč je toto nutné? Nejen pro obyčejnou životní praxi, ale i proto, že až půjdete do příslušného ústavu, jistě Vás přijdou přivítat a uvést dovnitř. Není možné, aby pes na přívětivé osoby reagoval nevhodně. To by z canisterapie na daném místě sešlo.
2. Pes pod kontrolou
Pes jde na prověšeném vodítku. Psovod se zastaví. Pes by si měl, ale nemusí, sednout, důležité je, aby zůstal v blízkosti majitele.
Jakékoliv napínání vodítka a tahání je nepřípustné.
***
Majitel vlající za psem je dosti směšná postava. Vůbec to nevypovídá o zdatnosti a záběru psa, ale o neschopnosti psovoda. Hladký nestahovací obojek a prověšené vodítko budí důvěru a svědčí o zvládnutí psa.
3. Kontrola vzrušení psa
Psovod předvede, že i když je pes rozdováděný, stále zůstává pod kontrolou. Bude si se psem hrát asi 10 vteřin a na pokyn rozhodčího musí hru rychle ukončit. Povel k ukončení dovádění smí psovod nanejvýš 3x zopakovat.
Důležité je, aby se pes rychle zklidnil a sedl si.
***
Děti a psi se snadno přestanou kontrolovat a pak to končívá podle úsloví "Hračky-plačky". To se nám sice může stát doma, ale nikdy ne u canisterapeutického psa, který se musí kontrolovat vždy. Minimálně na povel psovoda - opakování povolujeme, protože pro dítě i pro psa bývá těžké zklidnit se najednou. Psovod nepřipustí přílišné dovádění.
4. Setkání psů ve skupině
Projevy agresivity a dominance psa diskvalifikují (psovodi mohou, ale nemusejí mít psi na vodítku).
Nepřipouštějí se výmluvy typu - ovčáky (velké psy apod.) nemá rád.... bojí se jich, ... a jiné.
***
Canisterapeutičtí psi pracují ve skupině. Lidé se těší na každého z nich a případný konflikt ruší pohodu a navozuje napětí. Někteří menší psi i jejich majitelé pak mohou znervóznět a pohoda je pryč. Chceme lidem nosit pohodu a přátelský kontakt, ne napětí.
5. Hlouček lidí
Nejméně 5 lidí tvoří skupinu, kde jednotliví lidé mají v ruce deštník, hůl. opírají se o berle a jeden z nich má na hlavě klobouk (může být čepice od uniformy). Všichni tito lidé si pohladí psa. Pes je mezi psovodem a lidmi a psovod s ním dvakrát obejde skupinku. Pes je pokaždé lidmi pohlazen. Malí psíčci mohou být neseni v náručí. Agresivita psa je nepřípustná
***
Až vejdete do ústavu, sesypou se na vás děti všech věkových kategorií a velikostí. Budou i o berličkách a na vozících a budou se strkat. Že některé může přitom přijít o berličku je prostě životní praxe.
Mnohé z nich vás uvítají svými výkresy a výrobky a mávají s nimi v ruce. Pes nesmí obranně zaútočit.
5a.
Psovod odstoupí od skupinky na 2,5 m. Lidé se otočí čelem ven z kruhu. Do vytvořeného kruhu vstoupí člověk v bílém plášti nebo v uniformě. Jeden z lidí roztáhne deštník, druhý si bude přetahovat přes hlavu svetr. Po chvilce jednomu ze skupiny upadne berle. Pak se ze skupiny vydělí člověk v bílém plášti (uniformě), zastaví se asi 1 metr před psem, znehybní a bude se dívat do země. Psa 10 vteřin pozorujeme. Pes nesmí zaútočit, ani se rozštěkat.
***
Přijde se na vás podívat pan ředitel nebo inspekce odkudkoliv. Mají právo si psa vyzkoušet. Měl by na to tedy být připraven, nehledě na to, že výše popsané úkony jsou velmi běžné. Nesmí je vyštěkat. Nesmí napadnout ani přítomného lékaře nebo venku na ulici policistu, který se Vás zeptá na občanku
5b.
Na pokyn rozhodčího všichni z hloučku pomalu přistoupí k psovi a s přátelsky předpaženýma rukama ho hladí a oslovují jménem.
Nejmenší ze skupiny si klekne a po čtyřech se s úsměvem a přátelsky asi na 1 metr přiblíží ke psu.
Projev nevole ze strany psa je neúspěchem. Pes se nesmí snažit uniknout trháním se na vodítku apod. Rovněž přeruší-li psovod náhle kontakt psa s lidmi je chyba. Agresivita je vyloučena.
***
Pes bývá značným předmětem zájmu a nezabráníte nové skupince, aby se na něj "vrhla" a hladila ho. Mnohé děti se samy spustí na všechny čtyři a je vyloučeno, aby je pes za pohled "z očí do očí" napadl. Zejména děti na vozíku raději sundaváme ne zem, aby měly ke psím kamarádům blíž. Osvědčilo se to, děti jsou bezprostřednější a zapomínají na svůj handicap.
6.
K psovi sedícímu v blízkosti psovoda se přiblíží zezadu rozhodčí na invalidním vozíku. Zastaví se vedle psa a hladí ho. Malého pejska si vezme na klín a při tom si povídá přátelsky se psovodem. Velkého přátelsky obejme kolem krku.
Pokud malý pes obratem seskočí či jinak projevuje nevoli nebo se velký pes chce vzdálit, je to chyba a je nutné na psu ještě "pracovat".
Diskvalifikují se projevy agrese, cenění zubů, vrčení apod.
***
Děti mívají nejrůznější nápady a všechno vysvětlování je někdy marné. Pak je lepší na to připravit psa, než do úmoru opakovat rozjásaným dětem všechny zásady přístupu ke psovi. Ty chtějí čas a trpělivost.
7.
Rozhodčí nabídne psovi pamlsek. Pes ho může, ale nemusí vzít. Podstatné je, že nesmí projevit agresi. Doporučuje se psovodům vzít si s sebou vždy oblíbené pamlsky psa, protože kontakt při krmení zvířete má jistý význam, není ale podmínkou. Důležité je, aby pes zůstal klidný, protože pacienti si přes všechna doporučení tajně schovávají psí pamlsky a tajně je podstrkují, protože jim to působí potěšení.
***
Jak děti, tak staří lidé se chtějí svému společníkovi vždy zavděčit. Někdy dostane drobný dáreček, ale nejčastěji dostane pejsek pamlsek. Buď veřejně, anebo tajně, když to jinak nejde. Nechce-li psovod, aby si pes něco vzal, nenutíme ho, hlavně si to pes nesmí brát jako "tvrdou odmítačku" a zavrčet. Ovšem o psa, který nic nechce bývá menší zájem. Oni si totiž pacienti své těšení na něj znásobují schraňováním dobrot a vzpomínají, jak něžně si je vzal. Proto je dobré, když sám psovod pacientům rozdá oblíbené pamlsky svého psa tak, aby pes viděl, že jsou vlastně od něho. Je to lepší pro psa i pro klid psovoda.
8.
Psovod se psem stojí vedle rozhodčího na vozíku. Kolem proběhne člověk, těsně kolem psa. Po chvilce míjí psa člověk s taškou plechovek, láhví apod. a v blízkosti psa upadne. Pes nesmí projevit agresi.
***
Toto je ze života, to by měl zvládat každý pes bez ohledu na velikost a použití.
Celkem 22 bodů
             Zkouškami projde pouze pes, který uspěl ve všech bodech. Zkoušky je možno ještě dvakrát opakovat v individuálně dohodnutých intervalech, pokud selhání bylo způsobeno úlekem. Tam je náprava možná. Pokud pes ale přímo útočí, je diskvalifikován jednou provždy.
("Klubový zpravodaj
Dalmatin klubu 2-1999")